FAQ

wykoPAKA to zabawa dla użytkowników Wykopu, która polega na sprawianiu innym przyjemności! Podstawowym założeniem tej zabawy jest przesyłanie sobie nawzajem paczek z listem oraz upominkami przez uczestników zabawy. Ty przygotowujesz paczkę dla kogoś, a ktoś inny przygotowuje paczkę dla Ciebie - to proste!

W wykoPACE mogą wziąć udział osoby, które:
 • posiadają konto na Wykopie od co najmniej 6 miesięcy oraz nie mają bana
 • posiadają co najmniej 50 wpisów na mikroblogu (dla uczestników I edycji wykoPAKI próg wynosi 25 wpisów)
 • są pełnoletnie
 • nie znajdują się na Ścianie Wstydu

Nic! Udział w wykoPACE jest całkowicie darmowy. Ponosisz jedynie koszt przygotowania i wysyłki paczki.

Tak, założenia wykoPAKI nie wymagają ujawnienia swojego loginu parze. Lista uczestników nie jest nigdzie publikowana. Jeśli jednak nie dotrzymasz warunków zabawy (nie przygotujesz paczki lub pomimo weryfikacji jej nie nadasz) to Twój login trafi na ścianę wstydu i będzie publicznie dostępny.

Opis w zgłoszeniu rejestracyjnym jest wymagany, musi zawierać co najmniej 500 znaków i powinien Cię jak najlepiej opisywać. Możesz tutaj napisać czym zajmujesz się na co dzień, jakie masz hobby, zainteresowania, jakie lubisz książki, filmy, jakiej muzyki słuchasz, czy lubisz sztukę itp. Postaraj się napisać tutaj wszystko, co może nakierować osobę przygotowującą paczkę dla Ciebie na to, co powinna ona zawierać. Jeśli nie chcesz czegoś otrzymać (np. alkoholu) lub masz jakieś alergie możesz to opisać w przeznaczonym do tego polu formularza. Jeśli chcesz, możesz podać również swój rozmiar koszulki - może to być pomocne dla osoby przygotowującej Twoją paczkę. Pamiętaj, że osoba przygotowująca dla Ciebie paczkę będzie miała udostępniony Twój nick na Wykopie - dlatego też może dodatkowo sugerować się Twoją aktywnością na tym portalu.

Paczka powinna spełniać poniższe wymagania:
 • wartość zawartości paczki powinna przekraczać 50 zł oraz musi nawiązywać do opisu pary, dla której zostaje przygotowana paczka (heheszki typu marchewka i sok nie przejdą ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
 • do paczki musi być dołączony list (nie ma wymaganej długości, ale wymagamy zachowania formy listu (pocztówki czy karteczki z dwoma zdaniami nie spełnią tego wymagania). Zachęcamy do napisania dłuższego listu!
 • paczka musi być dobrze zabezpieczona przed wysyłką - tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia zawartości podczas transportu

Do weryfikacji przygotowanej paczki jest wymagane przesłanie zdjęcia zawartości paczki, na którym będzie:
 • bardzo dobrze widoczna cała zawartość paczki (na tej podstawie będziemy starali oszacować wartość paczki)
 • kartka weryfikacyjna - kartka, na której jest napisana aktualna data oraz nick osoby, do której wysyła się paczkę
 • list - nie musi być w całości (można przysłonić treść listu np. elementami paczki) ale musi być na tyle widoczny, aby rozpoznać że jest to list i że ma formę listu
Zdjęcie musi być wykonane w dobrej jakości przy odpowiednim oświetleniu - tak, aby dało się na jego podstawie zweryfikować w/w punkty. Jeśli przesłane zdjęcie nie będzie spełniało w/w wymogów to zostanie odrzucone, wraz z podanym powodem. Będzie można wtedy przesłać nowe, prawidłowe zdjęcie. Uwaga: nie zostawiaj weryfikacji paczki na ostatnią chwilę. Dołożymy wszelkich starań, żeby weryfikacji dokonywać jak najszybciej, ale w przypadku wielu zgłoszeń, gdy odrzucimy Twoje zdjęcie możesz nie mieć czasu na ponowną weryfikację przed upływem terminu. Brak weryfikacji w terminie skutkuje wpisaniem uczestnika na Ścianę Wstydu.

Samo dołączenie do zabawy nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami i do momentu pozytywnej weryfikacji Twoich danych możesz w dowolnej chwili zrezygnować z dalszego uczestnictwa w zabawie. Pozytywna weryfikacja zobowiązuje Cię do dalszego uczestnictwa w wykoPACE i wywiązania się z jej założeń. Rezygnacja z dalszej zabawy po weryfikacji danych lub nieprzygotowanie/niewysłanie paczki w określonym terminie będzie skutkowało wpisaniem uczestnika na Ścianę Wstydu. Szczególne przypadki losowe muszą być zgłoszone organizatorom tak szybko jak to możliwe i będą rozpatrywane indywidualnie.

Ściana Wstydu to miejsce, do którego nikt nie powinien chcieć trafić. Jest to lista osób, które nie wywiązały się z swoich zobowiązań wobec wykoPAKI np. nie przygotowały paczki lub pomimo weryfikacji nie nadały paczki. Trafiają tu również osoby, który w szczególny sposób psują atmosferę zabawy. Na tej liście są upubliczniane loginy osób wraz z powodami wpisania na tą listę. Osoby wpisane na Ścianę Wstydu nie mają możliwości wzięcia udziału w kolejnych edycjach wykoPAKI. Jeśli chcesz zobaczyć jak obecnie wygląda Ściana Wstydu przejdź tutaj

Organizując wykoPAKĘ staramy się, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem i aby każdy otrzymał swoją paczkę. Opracowaliśmy mechanizmy, które starają się ograniczyć liczbę przypadków, gdzie ktoś nie wywiązuje się z swoich zobowiązań. Niestety, czasami się zdarza, że ktoś nie wyśle paczki - wtedy taka osoba trafia na ścianę hańby. Czasem również paczki giną w transporcie. W takich przypadkach staramy się zorganizować wolontariusza, który przygotuje paczkę w zastępstwie za osobę, która tego nie zrobiła. Bardzo nam zależy, aby wszyscy otrzymali swoje paczki - ale nie możemy tego zagwarantować, zwłaszcza jeśli skala takich przypadków będzie duża. W pierwszej edycji zabawy wszyscy otrzymali swoje paczki - i mamy wielką nadzieję, że w kolejnych edycjach również to się uda.

Nie. W tej edycji wykoPAKI zaplanowaliśmy naprawdę długie terminy na przygotowanie i wysłanie paczki. Zalecamy wcześniejsze zaplanowanie i przygotowanie paczki oraz jej nadanie. Wyjątkowe sytuacje losowe będą rozpatrywane indywidualnie.

Ważnym elementem wykoPAKI jest napisanie i dołączenie do paczki listu. Jest to wymagana część paczki, która powinna mieć formę listu (nie pocztówka, karteczka, wizytówka). Może być napisana na komputerze lub odręcznie - kto jak woli. List może mieć dowolną treść. Możesz tutaj napisać kilka zdań o sobie, o tym co śmiesznego Cię spotkało w życiu lub na Wykopie, możesz opisać poszczególne składniki paczki wraz z powodem, czemu akurat te elementy. Możliwości są nieograniczone! Niektórzy piszą opowiadania, które dodatkowo obrazują w postaci rysunków, niektórzy w liście opisują zagadki, które trzeba rozwiązać aby otworzyć paczkę. Można też dodać własnoręcznie narysowany komiks czy przepis na zrobienie ciasta! Cokolwiek by to nie było, postaraj się zaskoczyć Twoją parę i napisz do niej fajny list!

Przystępując do zabawy w wykoPACE można wskazać wzięcie udziału jako wolontariusz (można jednocześnie być uczestnikiem i wolontariuszem lub tylko wolontariuszem). Wolontariusz to osoba, która z własnej woli chce i może przygotować zastępczą paczkę dla kogoś, kto jej nie otrzyma w wyniku niewywiązania się z zadania przez nadawcę lub z innych powodów, np. z winy przewoźnika. Wolontariusz otrzymuje te same informacje co standardowy nadawca i na ich bazie przygotowuje paczkę. Dopuszczalne jest w przypadku wolontariuszy wydłużenie terminów przygotowania i nadania paczki, szczególnie wtedy, gdy informacja o potrzebie przygotowania paczki pojawia się na późnym etapie zabawy. W przypadku skorzystania z propozycji wolontariatu organizatorzy wykoPAKI kontaktują się z osobami deklarującymi chęć bycia wolontariuszami w celu ustalenia szczegółów. Osoby, które przygotują paczkę w ramach wolontariatu będą wpisane na Ścianę Chwały i będą miały dozgonne podziękowania od organizatorów!

Po wylosowaniu par nie ma możliwości zmiany sposobów wysyłki lub odbioru przesyłki. Można natomiast w ramach wybranych sposobów odbioru paczki zmienić dane (np. numer Paczkomatu czy adres) poza jednym wyjątkiem - nie można zmienić kraju. Po przekazaniu Twoich danych osobie przygotowującej paczkę dla Ciebie nie ma już możliwości zmiany danych.

Dołożyliśmy wszelkich starań, by były. Wszystkie wrażliwe dane oraz dane, Twój login, opis, Anonimowe Wiadomości i numer przesyłki są przed zapisem do bazy danych szyfrowane. Dodatkowo wdrożyliśmy szereg zabezpieczeń, które mają za zadanie sprawić, by wszystkie Wasze dane były bezpieczne. Dostęp do danych uczestników mają: sami uczestnicy, ich pary oraz administratorzy zabawy. Ograniczony dostęp do danych mają również moderatorzy (brak informacji o nazwie odbiorcy, brak dostępu do danych adresowych).

W wykoPACE mogą wziąć udział osoby, które:
 • posiadają konto na Wykopie od co najmniej 6 miesięcy oraz nie mają bana
 • posiadają co najmniej 50 wpisów na mikroblogu (dla uczestników I edycji wykoPAKI próg wynosi 25 wpisów)
 • są pełnoletnie
 • nie znajdują się na Ścianie Wstydu

W wykoPACE mogą wziąć udział osoby, które:
 • posiadają konto na Wykopie od co najmniej 6 miesięcy oraz nie mają bana
 • posiadają co najmniej 50 wpisów na mikroblogu (dla uczestników I edycji wykoPAKI próg wynosi 25 wpisów)
 • są pełnoletnie
 • nie znajdują się na Ścianie Wstydu

W wykoPACE mogą wziąć udział osoby, które:
 • posiadają konto na Wykopie od co najmniej 6 miesięcy oraz nie mają bana
 • posiadają co najmniej 50 wpisów na mikroblogu (dla uczestników I edycji wykoPAKI próg wynosi 25 wpisów)
 • są pełnoletnie
 • nie znajdują się na Ścianie Wstydu